O projekte

Bakalárska práca interpretuje knihu „Korene“ od Emílie S. Beblavej, ktorá obsahuje osem príbehov zo života ľudí z rusínskych obcí na východe Slovenska. Cieľom autorky bolo priblížiť históriu Zemplína a Polonín svojim synom, aby vedeli, kde majú svoje korene. Témy knihy mi boli blízke, pretože som tiež chcela spoznať a zaznamenať svoje rodinné korene v rusínskej kultúre, konkrétne starých rodičov z okolia Starej Ľubovne a dedín pri poľských hraniciach.
Práca využíva na interpretáciu príbehov médium výšivky a audio nahrávok. Výšivky slúžia ako kódový systém znakov, ktoré odkazujú na webovú stránku s audio nahrávkami príbehov. Obsah ôsmich príbehov som nahrala v audio podobe a vyšila v kódovom systéme na osem rôznych kusov oblečenia – tričko s krátkym a dlhým rukávom, blúzku, tielko, kraťasy, nohavice, sukňu a šál s rôznymi grafickými uloženiami výšivky. Výšivka pracuje s metaforou nite – život sa môže zamotať ako niť, byť chaotický, ale práve tento chaos je potrebný na vytvorenie niečoho hodnotného a trvalého – ako šál, nohavice či tričká. Výšivky sa tiež skladajú zo stoviek nití. Médium výšivky bolo vybrané spomedzi techník ako háčkovanie a pletenie pre svoju možnosť automatizácie a tým aj možnosti vytvorenia veľkého množstva výrobkov. Výšivka umožnuje aj spôsob vytvorenia výrobku pre návštevníkov výstavy bakalárskej práce priamo na mieste.
Vizuálna podoba výšiviek je inšpirovaná prvkami tradičných ľudových výšiviek z celého Slovenska. Zámerom práce je umožniť všetkým ľuďom uložiť si svoje Slovenské korene. Preto som do návrhu výšiviek zahrnula prvky tradičnej výšivky z desiatich najvýznamnejších centier ľudovej výšivky z regiónov celého Slovenska – Sečovce, Torysky, Liptovská Lužná, Bzovík, Čičmany, Záriečie, Jelšovce, Moravské Lieskové, Trnava a Vajnory. Z týchto centier som vybrala najvýraznejšie vizuálne prvky a vytvorila pracovné puzzle bloky, ktoré som využila pri dizajnovaní a skladaní návrhov jednotlivých kódových znakov. Každý kódový znak obsahuje typický znak regiónu a doplňujúce prvky, ktoré sú spoločné pre všetky znaky. Znaky majú číselné označenie od 0 do 9, pričom regióny sú priradené číslam smerom od východných regiónov, keďže príbehy knihy začínajú na východe – od Sečoviec (0) po Vajnory (9) na západe. Práca obsahuje dve verzie znakových sád – zložitejšie a jednoduchšie. Zložitejšie znaky sú určené pre reprezentačné viacfarebné veľké 40×40 cm výšivky, ktoré adaptujú knihu do audio formy. Druhá sada výšiviek je v zjednodušenej forme, určená na ukladanie koreňov priamo na mieste finálnej výstavy bakalárskej práce. Zjednodušená sada bola vytvorená tak, aby sa všetky štyri znaky výšivky zmestili do 10×10 cm plochy a aby sa dala vyšitiť na počkanie do 25 minút. Výšivky boli vytvárané na jedno-niťovom vyšívacom stroji s technickou limitáciou vyšívacej plochy maximálne 10×10 cm, dizajn výšiviek bol na túto limitáciu prispôsobený. Reprezentačné výšivky 40×40 cm boli vytvorené pomocou postupného manuálneho dláždenia 10×10 cm štvorcov a manuálneho menenia farieb nite počas vyšivania. Výšivky obsahujú štyri znaky, pretože webový odkaz na audio sa skladá zo štyroch číselných znakov. Po nahraní audia na webový server sa vygeneruje unikátny štvormiestny kód, ktorý umožňuje vytvoriť až 10 000 unikátnych koreňových výšiviek.
V dnešnej dobe si na mobilné telefóny často ukladáme fotografie a videá, no audio nahrávky sú menej časté. Rozprávanie o koreňoch je však dôležité, hlavne rozhovor so starými rodičmi o ich živote. Často si tieto momenty nezaznamenávame, hoci sú veľmi dôležité. Systém výšiviek poskytuje možnosť uložiť hlas svojho milovaného alebo spomienky, ktorú budeme môcť fyzicky nosiť a mať na očiach. Túto skúsenosť zdieľania a zaznamenania spomienok cez fyzické médium chcem poskytnúť na interaktívnej výstave, kde budem ukladať divákom korene na počkanie pomocou vygenerovaného unikátneho štvormiestneho kódu znakov, ktoré nakombinujem do výšivky. Na webovej stránke si divák nahraje svoje audio následne ho pomocou prenosného vyšívacieho stroja vyšijem priamo na mieste výstavy.